10 лютого 2015р. у селі Високі Байраки відбулося виїзне засідання організаційного комітету з питань реалізації проекту «Земля козака Мамая».

Нагадаємо, що установче засідання Оргкомітету під головуванням начальника КЛА НАУ, д.т.н., професора Неділько С.М. пройшло в стінах академії у листопаді 2013 р. У прийнятому рішенні зазначалося про розробку плану заходів щодо створення на території Високобайрацької сільради музейно-туристичного комплексу під відкритим небом «Земля козака Мамая». Питанню розбудови проекту був присвячений перший семінар Постійно діючого Всеукраїнського науково-практичного семінару «Проблеми та перспективи регіонального розвитку туристичної індустрії».

Доленосний і трагічний для України 2014 рік, на жаль, не дозволив у повному обсязі виконати задумане. Однак, всупереч зовнішнім викликам, ми впевнено рухаємося до мети – увіковічити легендарний образ Мамая на землі, де його ім’я зафіксовано в кількох географічних назвах: Велика і Мала Мамайка, річка Мамайка.

У приміщенні Високобайрацької школи 10 лютого зібралися учні, педколектив, громада села.

У вітальному слові начальник КЛА НАУ д.т.н., професор Неділько С.М. проінформував присутніх про мету засідання, а також сьогодення та перспективи навчального закладу. Більш розлого про умови вступу до КЛА розповіли відповідальний секретар приймальної комісії Сорока М.Ю. та завідувач підготовчих курсів Бондарчук С.В. Яскравим доповненням до виступів стали два відеосюжети про льотну академію.

Другу частину заходу було присвячено обговоренню шляхів втілення в життя проекту музейно-туристичного комплексу «Земля козака Мамая».

Про експозицію музею історичного краєзнавства, що діє в академії з 2010 р., розповів присутнім у залі фрагмент фільму обласного телебачення. Неабиякий інтерес викликала виставка експонатів на козацьку тематику з колекції музею, яка була організована в рамках проведення виїзного засідання.

Учасники зібрання ознайомилися з презентацією «Образ козака Мамая на народних парсунах». Увага аудиторії була закцентована на сакральних символах та описі зображених на картинах реалій: одязі, зброї, предметах ужитково-декоративного мистецтва тощо.

Зі словами підтримки проекту та численними пропозиціями щодо його реалізації виступили директор Високобайрацького НВК «ЗШ I – III ст. – ДНЗ» Єфимова О.А.; заступник голови Кіровоградської районної ради Малицька Т.Л.; Голова Високобайрацької сільради Личов Д.С.; Голова Великосеверинівської сільради Мороз А.П.; Голова Кіровоградського обласного регіонального відділення Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств, Голова громадського об’єднання «Духовний центр Кіровоградщини» д.п.н., професор Барно О.М.; заступник декана факультету менеджмента КЛА , к.п.н., доцент Щоголєва І.В.; директор комунального закладу «Кіровоградський обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді» Лисота А.А.; голова новоствореної громадської організації «Високі Байраки козацькі» Шевцова Т.О.

Після обговорення присутні одностайно ухвалили рішення, в якому, зокрема, містяться положення про виділення приміщення для Музею козака Мамая; земельної ділянки для облаштування скверу козака Мамая; створення на сайті Високобайрацької сільради сторінки з метою ознайомлення широкого загалу зі змістом проекту та етапами його реалізації; розробки двох тематичних екскурсійних маршрутів (пішохідного та водного) «Мамаєві стежки»; підготовку збірки методичних матеріалів «Постать козака Мамая в історії нашого краю»; створення в с.Високі Байраки осередку студії історичної реконструкції, національного ландшафтного дизайну і туризму (студія діє в КЛА НАУ з 2014 р.). Краєзнавча робота осередку студії може бути спрямована на пошук та систематизацію історичних фактів, легенд, переказів про козака Мамая, на реконструкцію козацьких одностроїв, зброї, предметів ужитку, елементів козацького побуту, архітектури, символіки, на декорування у національному стилі споруд, будівель, подвір’я мешканців села.

Громаді Високих Байраків запропоновано розглянути питання щодо встановлення та відзначення Дня козака Мамая з метою вшанування легендарної постаті, з іменем якої пов’язана історія села.

Присутні в залі мали можливість насолодитися літературно-мистецькою частиною програми заходу. Так, власні поетичні твори декламували місцева поетеса Тетяна Шевцова та зав.відділу мистецтв БК «Авіатор» КЛА, керівник вокального ансамблю «Чиста криниця» Бредихіна Н.М., яка подарувала бібліотеці села понад 20 своїх поетичних збірок.

Школярі прочитали вірші про «козака-невмираку» Мамая, а фольклорний колектив «Сусідоньки» виконав під супровід бандури народні пісні.

Гучними оваціями зустріли учасники зібрання виступ ансамблю «Чиста криниця». Пісні у його виконанні «Ой, у полі, у полі», «Попереду пан полковник», «Цвіт калини» вітали стоячи, емоційно, з патріотичним піднесенням, вигуками «Слава Україні!».

Не викликає сумніву, що ця подія – виїзне засідання Оргкомітету – нікого з присутніх не залишила байдужим і досягла своєї мети: перша цеглина в розбудову музейного комплексу закладена. Консолідуюча місія воїна над воїнами козака Мамая плине нашою землею крізь століття.

Тож козак Мамай для нас, українців, залишається символом національної ідеї, образом лицаря, втіленням віковічних прагнень бути господарями у своїй хаті, на землі нашій, нареченій від віків прадідами-козаками Україною.

Фоторепортаж можна переглянути тут.

Романько І.І. к.і.н., доцент
кафедри соціально-гуманітарних наук,
керівник студії історичної реконструкції,
національного ландшафтного дизайну і туризму